Skyrybos: kur kreiptis?
Sutuoktiniai, priėmę nelengvą sprendimą nutraukti santuoką, susiduria su kita problema – nežinojimu kaip pradėti skyrybų procesą ir kur kreiptis. Bandymas išsiskirti savarankiškai gali tapti dar didesne emocine žala, tuščiai išleistais pinigais ir sugaištu laiku. Kur reikėtų kreiptis norint nutraukti santuoką pataria bei į kitus klausimus atsako skyrybų advokatas dr. Darius Sauliūnas.
Advokate, kur pirmiausia reikėtų kreiptis norint nutraukti santuoką?
Atsakymas yra vienareikšmiškas – pirmiausia reikia kreiptis į kitą sutuoktinį ir su juo aptarti kelis labai svarbius klausimus: kaip bus sprendžiamas vaikų gyvenamosios vietos ir išlaikymo klausimas ir kaip bus dalinamas bendras sutuoktinių turtas. Šie esminiai klausimai turi būti sprendžiami tarpusavyje, ramiai, be emocijų. Jeigu šie klausimai bus sprendžiami emocionaliai, su neigiamu nusiteikimu, rezultatai bus neigiami. Jeigu dėl vienokių ar kitokių priežasčių sutuoktinis nenori, negali, jam sunku kalbėti šiais klausimais, tuomet reikėtų kreiptis į advokatą, kuris ir praneš kitam sutuoktiniui apie santuokos nutraukimą ir siūlomas santuokos nutraukimo pasekmes. Būtų labai didelė klaida pranešti sutuoktiniui apie skyrybas per draugus, giminaičius ar kitus trečiuosius asmenis. Jeigu bandymas susitarti tarpusavyje nepavyksta, tuomet į advokatą kreiptis rekomenduotina abiems sutuoktiniams. Tokiu atveju advokatas sutuoktiniams padeda išspręsti nesutarimus ir rasti kompromisą. Jeigu sutuoktiniams vis dėlto pavyksta tarpusavyje susitarti, yra du galimi keliai. Vienas iš jų yra vesti skyrybų procesą notarų biure arba teisme patiems, o kitas – kreiptis į skyrybų advokatą, kuris viskuo pasirūpins.
Ar galima išsiskirti be advokato pagalbos?
Tai yra įmanoma, tačiau nepatartina. Pirmiausia, sutuoktiniai gali taip gerai neišmanyti visų teisės aktų ar teismų praktikos santuokos nutraukimo bylose, gali susitarti dėl sąlygų, kurios prieštarauja teisės aktams, dėl ko, pavyzdžiui, sutuoktinių sudaryta santuokos nutraukimo pasekmių sutartis teismo nebus patvirtinta. Antra, kodėl tuo reikėtų užsiimti patiems, kai tai gali padaryti šios srities specialistai greitai ir nebrangiai? Juk sutuoktiniai greičiausiai turi savo darbus, savo kitus reikalus, o patikėjus klausimą advokatui, toliau iš esmės nereikia niekuo rūpintis – tik teikti advokatui jam reikalingus dokumentus. Net jeigu sutuoktiniai visais klausimais sutaria, rekomenduotina vistiek kreiptis į santuokos nutraukimo paslaugas teikiančias advokatų kontoras, kad tie susitarimai būtų juridiškai tiksliai įforminti ir teismo patvirtinti.
Ar yra alternatyvų dėl skyrybų paslaugų pigiau, nemokamai?
Taip, alternatyvų yra. Tai būtų universitetų teisės klinikos, kuriose studentai praktikuojasi ir teikia nemokamą teisinę pagalbą su dėstytojų priežiūra. Taip pat, jeigu asmuo neturi turto ir pajamų, nemokamą teisinę pagalbą galima gauti Valstybės garantuojamos teisinės pagalbos tarnyboje.