Skyrybos nėštumo metu
Skyrybos nėštumo metu – neabejotinai sunkus etapas abiejų sutuoktinių gyvenime, tačiau kartais būna tiesiog neišvengiamas. Dėl šios priežasties svarbu žinoti, ar sutuoktinės nėštumas turi, o jeigu taip – tai kokią, įtaką santuokos nutraukimo procesui. Priklausomai nuo faktinių santuokos nutraukimo aplinkybių, nėštumas gali turėti įtakos procesui keliais aspektais.
Tikriausiai svarbiausias klausimas santuokos nutraukime nėštumo metu – tai dar negimusio kūdikio išlaikymas, kurį turėtų skirti buvęs sutuoktinis nutraukus santuoką. Vadovaujantis Lietuvoje galiojančiais teisės aktais, tėvai privalo materialiai išlaikyti savo nepilnamečius vaikus. Nepilnamečių vaikų tėvai, nutraukdami santuoką bendru sutarimu arba pradėdami gyventi skyrium, sudaro sutartį, kurioje numato tarpusavio pareigas materialiai išlaikant savo nepilnamečius vaikus, taip pat tokio išlaikymo tvarką, dydį ir formas. Nepilnamečių vaikų tėvai gali sudaryti sutartį dėl savo vaikų materialinio išlaikymo nutraukiant santuoką ir kitais pagrindais. Jeigu tėvai, nutraukdami santuoką ar pradėdami gyventi skyrium, nesusitarė dėl savo nepilnamečių vaikų išlaikymo, išlaikymą nepilnamečiams vaikams priteisia teismas. Šių teisės normų analizė leidžia prieiti išvados, kad nutraukiant santuoką sprendžiamas tik nepilnamečių vaikų išlaikymo klausimas, tuo tarpu dar negimusių vaikų išlaikymo teisės aktai nereglamentuoja. Atsižvelgiant į tai, nutraukiant santuoką nėštumo metu sutuoktiniai neturi galimybės susitarti dėl dar negimusio kūdikio išlaikymo, o tuo atveju, kai santuoka yra nutraukiama pagal vieno iš sutuoktinių ieškinį – teismas neturi teisinio pagrindo tokio išlaikymo priteisti. Tai paaiškinama tuo, kad išlaikymas yra skiriamas konkrečiam vaikui iki jis sulauks pilnametystės, todėl kol vaikas nėra gimęs – nėra asmens, kuriam išlaikymas turi būti priteistas, be to, nėra aiškūs tėvų prievolės išlaikyti vaiką pradžios ir pabaigos momentai.
Santuokos nutraukimas nėštumo metu
Verta atkreipti dėmesį, kad teisės aktai numato galimybę pakeisti išlaikymo dydį, kai iš esmės pasikeičia vienos iš šalių turtinė padėtis ar kitos aplinkybės (vieno buvusio sutuoktinio liga, nedarbingumas ir kt.). Tačiau ir šiuo atveju yra kalbama tik apie jau teismo patvirtintą išlaikymą, todėl išspręsti vaiko, gimusio po santuokos nutraukimo, išlaikymo klausimo toje pačioje skyrybų byloje galimybės nėra.
Dėl šių priežasčių skyrybos nėštumo metu iš esmės niekuo nesiskiria nuo skyrybų įprastomis aplinkybėmis. Tačiau tai jokiais būdais nereiškia, kad vaikui, gimusiam po santuokos nutraukimo, neturi būti skiriamas išlaikymas ar kad buvę sutuoktiniai gali šios prievolės išvengti. Jeigu gimus vaikui vienas iš tėvų nevykdo įstatyme numatytos nepilnamečio vaiko išlaikymo pareigos, kitas tėvas (motina) turi galimybę kreiptis į teismą dėl išlaikymo vaikui priteisimo iki vaikas sulauks pilnametystės.
Pažymėtina, kad tai atvejais, kai buvęs sutuoktinis nepripažįsta gimusio vaiko tėvystės, reikėtų kreiptis į teismą su ieškiniu, kuriuo, pirmiausia, reikalaujama nustatyti tėvystės faktą bei priteisti išlaikymą (to galima prašyti viename ieškinyje). Vaikui po santuokos nutraukimo skiriamo išlaikymo dydis bei mokėjimo tvarka detaliau aprašoma „Alimentai vaikui“.
Kitas aspektas, kuris gali būti aktualus – tai nėštumo, kaip sutuoktinio kaltę dėl iširusios santuokos patvirtinančio fakto, panaudojimas skyrybose dėl neištikimybės. Reiškiant teisme ieškinį dėl santuokos nutraukimo dėl sutuoktinio kaltės, kai sutuoktinio kaltė įvardijama kaip neištikimybė, teismui turi būti pateikiami akivaizdūs, objektyvūs ir patikimi neištikimybės faktai dėl fizinės sutuoktinio neištikimybės. Tokiais atvejais sutuoktinės ar trečiojo asmens byloje (sutuoktinio partnerės) nėštumas gali tapti svariu įrodymu, dėl kurio būtų patvirtintas sutuoktinio neištikimybės faktas ir santuoka nutraukta dėl sutuoktinio kaltės su visomis iš to išplaukiančiomis pasekmėmis.
KONSULTACIJA SU SKYRYBŲ ADVOKATAIS, PASLAUGŲ KAINA
Apibendrinant, skyrybos nėštumo metu pasižymi tam tikra specifika, dėl kurios skyrybų procesą geriau patikėti skyrybų advokatams. Skyrybų advokatai įvertins kiekvienos šeimos faktinę situaciją, patars kaip reikėtų elgtis, jeigu vaikas gimė jau nutraukus santuoką, o buvęs sutuoktinis nevykdo pareigos jo išlaikyti, esant poreikiui, parengs teismui ieškinį dėl išlaikymo priteisimo. Mūsų skyrybų advokatai teikia paslaugas Vilniuje ir visoje Lietuvoje. Jeigu nėra susitariama dėl konkretaus teisinių paslaugų paketo, advokato paslaugų tvarkant skyrybų nėštumo metu klausimus kaina yra 100 EUR už vieną paslaugų teikimo valandą.
1️⃣ Ką daryti norint skirtis nėštumo metu?
Tokiu atveju, ko gero, vertėtų pasitarti ne tik su advokatu, bet ir su psichologu, nes santuokos nutraukimo procedūros, skirtingai nuo nėštumo ir gimdymo, gali palaukti. Jeigu dėl kokių nors aplinkybių santuokos nutraukimas yra būtinas iki gimdymo, tai jis ir turi būti įformintas. Vaiko gimimas ne santuokoje (nutraukus santuoką) nesukelia tokio vaiko teisėms jokių neigiamų teisinių pasekmių. Visais atvejais vaiką privalo išlaikyti ir juo rūpintis abu jo biologiniai tėvai nepasant to, ar jie susituokę, ar ne.
2️⃣ Kaip pasiskirsto materialinis vaiko išlaikymas?
Abu tėvai privalo lygiomis dalimis prisidėti prie vaiko išlaikymo. Išimtiniais atvejais, kai vienas iš tėvų yra labai sunkioje materialinėje padėtyje, kitam vaiko tėvui gali būti teismo pripažinta didesnė pareiga prisidėti prie vaiko išlaikymo